Dekorasyonda Desenli Kumaş ve Döşeme Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dekorasyonda Desenli Kumaş ve Döşeme Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Evim İçin Nasıl Desenler Seçmeliyim Hangi Desenler Evime Gider Diyenlere..

Evinizde desenli kumaşlar ve döşemeler kullanmayı seviyor musunuz? Fakat bunları kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz?

Desen çılgınlığının zirveye ulaştığı günümüzde, her şey, her şey ile güzel duruyor. Yapraklar yuvarlaklara karışıyor, etnik baskılar barok kıvrımlar ile buluşuyor.

Bu kış iç mekânlarda renk ve desenler daha çok kullanılıyor. Renklerdeki özgürlük, desen seçiminde ve kombinasyonlarda da kendini gösteriyor. Sadece kumaşlarda değil, duvar kaplamalarında, seramik karolarda, halılarda, aksesuarlarda ve sofra takımlarında da desen odaklı tasarımlar ağırlıkta.

Geleneksel desenlere, dantel ve tüvit gibi klasik kumaşlara rağbet edilmesinin en önemli nedeninin genç nesillerin modanın hızına ve hiç bir şeyin kalıcı olmamasına verilen tepkidir.

Gerçekten de kullanılan desenlerin esin kaynakları ve kökenleri çok çeşitli kültürlere ve zamanlara inebiliyor.

Hint ipeklerinden geleneksel Afrika çizgilerine, Çin minyatürlerinden klasik İngiliz çiçeklerine kadar birçok kaynak, bu desen definesine katkıda bulunuyor.

Profesyonellerden ‘Altın kurallar’

Basit gibi görünen birçok desen, aslında kontrol edilmesi çok zor bir simetri ve ritim taşıyor. Desenlerin evlerdeki serbest dolaşım hakkı, yapılan düzenlemelerin birbirine benzememesini de sağlıyor.

İşte profesyonellerin önerdiği bazı altın kurallar:

Çok fazla çiçekli deseni birlikte kullanmak tehlikeli olabilir. İki büyük desenli kumaş arasında biraz mesafe bırakılması gerekir. Mesela, pembe çiçekli duvar kâğıdı ile kaplı bir duvarın önüne yerleştireceğiniz kırmızı çiçekli bir kanepe, kadınsı bir etki yaratacaktır. Fakat aralarında düz renkli yüzeylerin bulunması koşulu ile damask kumaş kaplı bir koltuğu desenli duvar kâğıdı ile aynı odada kullanabilirsiniz.

Baskılı kumaşları, tıpkı kıyafetlerinizde kullanırmış gibi mekânlarda kombinleyin. Nasıl ki bol desenli bir eteği düz bir üst ve sade aksesuarlar ile birleştiriyorsanız, göz alıcı desenlerdeki bir duvar kâğıdını ya da halıyı da natürel mobilya ve objelerle daha da dikkat çekici duruma getirebilirsiniz.

Aynı mekânda birden çok farklı desen kullanacaksanız (örneğin ekose, çiçekli ve çizgili), renkleri doğru seçmelisiniz. Renk tonları ve yoğunlukları birbirini tutuyorsa keşmekeş yaratmaktan kurtulursunuz. Farklı desenlerde aynı renklerin devam etmesi de önemli.

Yine de maksimum etki sağlayabilmek için tek bir cesur desen tercih etmekte yarar var. Özellikle dar mekânlarda, desenli mobilyanın arkasına beyaz bir duvarı fon yapmak hem deseni daha çok ortaya çıkartır, hem de odayı küçültme etkisinden kurtarır.

Küçük alanda büyük desenlerin görsel dezavantajını yaşamamak için, tavanın yüksek olmasına ve bolca ayna-cam kullanmaya dikkat edin. Bu kış böyle söylüyor.

desenli döşemeler kumaşlar dekorasyon önerileri ev dekorasyon incelikleri desenli dekorasyonlar döşeme ve kumaş seçerken nelere dikkat