Dekorasyonda hangi renk hangi renkle uyumlu?

dekorasyonda hangi renk hangi renkle uyumlu?

Hangi rengin diğeriyle uyum sağlayacağını; ruh halinize uyan rengin ne olduğunu; bir şey alırken hep aynı renge eliniz gidiyorsa, diğer renkleri de sevmenin mümkün olacağını bilmiyorsanız, çözümler MSN Kadın’da!

uyumlu renkler

Renkleri eşleştirmeye başlarken, açılışı en sevdiğiniz obje ile yapın.

Sevdiğiniz rengi duvarlara boyamadan önce dikkat etmeniz gereken bir detay vardır.

Renk kartelasındaki tonlar, duvara uygulandıklarından daha koyu görünürler.

Sevmediğiniz köşeleri, tavanda hoşlanmadığınız alçıpanı veya mekanda sırıtan perde pervazını duvarla aynı renge boyayarak kamufle edebilirsiniz.

Bir rengi veya tonu, aynı mekanda 3 kere kullanmanız, gözü gezdirerek mekanda renk dengesini yakalamanızı sağlar.

Antre ve holler geçiş alanları olduklarından, mümkün olduğunca pastel tonlarda boyanmalıdırlar. Böylece farklı renk temaları uyguladığınız bir odadan diğerine geçerken etkiyi yumuşatırlar.

Beyaz istediğiniz her renkle eşleştirilebilir ve odak noktası haline gelir. Ancak bazen süt beyazı çiğ görünüme sebep olur. Bu yüzden kirli beyaz veya kırık beyazı tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Mekanlarda parlak ve vurgulu renkleri kullanırken, birbirine yakın tonları tercih etmeyin. Örneğin; kırmızı, turuncu ve pembeyi bir arada kullanmak yorucu bir atmosfere sebep olacaktır. Birebir renk geçişi olmayan tonları kombine edebilirsiniz.

Dekoratif unsurların renklerini, desen veya dokularını seçerken, onları mekan içinde değerlendirin. Örneğin yatay çizgili bir kumaşı, yatay çizgileri olan bir mobilyada kullanın. Kumaşı mobilyanın üzerine koyup, mekana karşıdan bakın ve diğer öğelerle ne derece uyumlu olduğunu gözleyin.