perde temizlemenin püf noktaları

stor perdelerimi nasıl temizleyebilirim perdelerim çok kirli çünkü evlendiğimden beri temizliğini yapmadım kabaca silmeler dışında.. stor perde temizliği gerçekten çok zahmetli ve baya bir vakit ayırmak gerekiyor. peki stor perde nasıl temizlenir stor perde nasıl temiz olur? stor perdelerin temizliği konusunda birçok öneri var bunların en kolayı düz bir zeminde yumuşak bir sünger ile storları köpüklü köpüklü yıkamak. evimizin odaları çok olmasa da evde 4-5 tane stor perdemiz var ve geniş stor perdeler :/ bunların hepsini yıkamak, kurutmak vs benim için çok zor ve zaman öldürücü geliyor bana. zaten onları kurutmak için yerim de yok.. bu nedenle sanırım perdelerimi diktirdiğim modokodaki brillant showroom’u arayıp temizliğini yaptıracağım..

eğer sizlerde evinizdeki perdeleri nasıl temizleyeceğim diye kara kara düşünüyorsanız buyrun size perde temizliğinin püf noktaları.. ve burda da perde temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

 

perde temizlemenin püf noktaları
perde temizlemenin püf noktaları

Kumaş ve tül perdelerimi nasıl temizlerim?
Kumaş ve tül perdeleriniz sadece kuru temizleme özelliğine uygun olabilir. Viskon, şönil, ipek ve tafta gibi kumaşlar sadece kuru temzileme yapılabilirler. Konusunda uzman temizleme firmalarından hizmet alabilirsiniz. Yıkamaya uygun tüllerinizi 40 derece sıcaklığında çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.

Katlamalı perdeler nasıl temizlenir?
Katlamalı perdeler tül yada kumaştan dikilmiş olabilirler. Kumaşın cinsine göre yıkama veya temizleme yapılmalıdır. Mekanizma üzerindeki perdenin çıkarılıp takılmasında perdecinizden yardım alabilirsiniz. Yaıkamaya uygun katlamalı kumaşlarınızı 30 derecede çamaşır makinanızda yıkayabilirsiniz.

Stor perde temizliği çok zor 🙁
Stor perdelerin temizliği için ilk önereceğimiz perdenin yerinde elektrik süpürgesinin fırçalı ucuyla tozunu almaktır.Stor perdeler aprelenmiş kumaşlardan hazırlandığı için yıkamayı fazla önermiyoruz. Fakat %100 polyester kumaşlar için yıkama uygun olabilir. Perdecinize danışarak kumaş hakkındaki bilgiyi almalısınız. Düzgün ve sert bir zemine perdeyi yayarak köpüklü süngerle temizleyebilirsiniz.

PVC dikey perde temizliği nasıl yapılır?
PVC Dikey perde bantları su ve deterjandan etkilenmezler. Bantları perde üzerinde detarjanlı bezle silebilirsiniz.Daha detaylı temizlik için bantları taşıyıcı raydan çıkararak yıkama yapabilirsiniz.

Ahşap jaluzi ve ahşap stor perde temizliği nasıldır?
Ahşap perdeleri belli zaman aralıklarında kaz tüyü ya da fiber toz alıcılarla tozunu alarak temizleyebilirsiniz. Yağ veya sigara isi olmuş ahşap jaluzi ve storları nemli bezle de silebilirsiniz.

Metal jaluzi perde temizliği zaman alır
Plastik veya alüminyum jaluzilerinizin şeritlerini kapayıp toz alıcı tüylerle temizliğini yapabilirsiniz.Diğer bir temizleme şekli olarak metal jaluzileri düzgün bir zemine yayarak sabunlu su püskürterek yıkayabilirsiniz.

Perde bantları alüminyum veya plastik olduğu için paslanmaz ,fakat jaluzinin alt ve üst kasasını yıkama işleminden sonra kurulayınız.Yıkama sırasında detarjan kullandıysanız perdeyi yerine asarak bantları açık şekilde kurumaya bırakınız.Aksi taktirde birbirine yapışan bantları ayırma esnasında bant üzerindeki boyalarda bozulma olabilir.

Screen stor perde temizlik önerisi
Kumaş yapısı cam elyafı olan screen stor, yıkama için uygun bir perdedir.Perdeyi mekanizmasından ayırarak düz bir zeminde fırçalayarak yıkayabilirsiniz.

Pilise – duette perde temizliği nasıl olur 
Pilise ve düet perdeler narin perde çeşidi olduğundan kumaş katlarının bozulma riskine karşı sadece susuz bol köpüklü süngerle temizlemesini yapabilirsiniz.Yıkama talimatını kontrol ederek polyester içeriği fazla ithal kumaşları da 30 C’deki bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.