çekmece dolap düzeni düzenleyiciler

Temiz derli toplu ve düzenli evler için odalarınızı hatta önce çekmecelerinizi düzenlemekle işe başlayın. 🙂

Çoğumuzun evinde hiç açmak istemediğimiz bir çekmece bulunur. Düzenlenmesi gereken evraklar, kredi arktı ekstreleri, ev aidat makbuzları ve daha pek çok evrak sıkı bir çalışma ister. Dağınıklıktan kurtulmanın yolu yok mu? Elbette var!

çekmece dolap düzeni düzenleyiciler

Çözüme giden yolda ilk adım sınıflandırmaktır. Çalışma odası, dinlenme odası, yatak odası, salon, oturma odası, yemek odası, banyo, mutfak hatta antre hol banyo dolaplarınızda gardroplarınızda ve çekmecelerinizde düzen her zaman size zaman kazandıracaktır! Öncelikle her şeyi sınıflandırın. Bunun için en klasik yöntem tel dosyalardır. Farklı kalınlık, malzeme ve boyda seçenek mevcuttur. Üstelik her konu başlığı için farklı renkte dosya kullanabilirsiniz.

İşe, içini kolayca düzenleyebileceğiniz çekmeceli ya da raflı bir dolap bulmakla başlayın. Ancak tüm dosyaları düzenli bir biçimde içine alması ve açtığınızda dilediğinize kolay ulaşabilmeniz önemlidir. Eğer dolap, olması gerekenden fazla yüksekse, zamanla yine dağılabilir.

Artık evrakları sınıflandırabilirsiniz. Önce kaç dosya gerektiğini hesaplayın. Su, yakıt, elektrik, telefon gibi… Daha sonra kira kontratı, aylık ödemeler ve vergi gibi evrakları, ev için yapılan ödemeler olarak sınıflandırabilirsiniz.

Eğer serbest meslek sahibiyseniz, işiniz için yaptığınız ödemeleri bir dosyada toplamak, takip açısından önem kazanacaktır. Bazı ödemeler, sabit olarak her yıl devam eder. Bu yüzden onarlı ayrı bölümde istiflemeniz iyi olacaktır.

Her dosya için farklı bir etiket kullanabilirsiniz. Eğer kendinden yapışkanlılar zamanla düşüyorsa, dosyanın rengi de bu konuda iyi bir seçim olur.

Dosyalama işleminiz bittikten sonra, çekmece içini nasıl düzenleyeceğiniz de önemlidir. Eğer şeffaf dosyalar kullanıyorsanız, her dosya arasında karton etiketler kullanabilirsiniz. Böylece evrak ararken zorlanmazsınız.

Bu işlemleri cihazların garanti belgeleri, kullanım kılavuzları, doktor raporları için de kullanabilirsiniz.